Koszyk
Jak właściwie przechowywać perfumy

Jak właściwie przechowywać perfumy

Mały flakon- spory kłopot? Często zdarza się, że odkładamy moment otwarcia perfum. Dlaczego? Ponieważ po otwarciu buteleczki nie ma już odwrotu. Perfumy – oznaczone na flakonie jako „PARFUM” to kompozycja olejków eterycznych występujących w stężeniu od 25 do 40%. Tak wysoka zawartość tych składników sprawia, że są to produkty wyjątkowo trwałe, mocne w zapachu, często o skomplikowanym, wysublimowanym składzie, a jednocześnie drogie i trudno dostępne. Bez wątpienia nie płacimy tylko za markę czy wyszukane składniki, ale również za jakość i trwałość płynu. Pewnie ucieszy Was wiadomość, że średnia długość „życia” zapachu w buteleczce to od 3 do 5 lat. Mówimy tu oczywiście o substancjach oznaczonych „parfum”, im mniej olejków eterycznych w składzie (wody perfumowane, wody toaletowe, wody odświeżające i kolońskie) tym ich trwałość jest mniejsza, a ulotność zwiększa. Perfumy najczęściej bazują na dosyć skomplikowanym składzie — niektóre z zapachów charakteryzują się większą trwałością, inne zaś mniejszą. Nie mamy na to większego wpływu, lecz to od nas zależy, w jaki sposób będziemy się z nimi obchodzić. Jeśli zależy wam na tym, aby wasze pieniądze nie „ulotniły” się wraz ze źle przechowywanym zapachem, przeczytajcie poniższy poradnik. Zapraszamy do lektury!

Czy perfumy mogą się zepsuć?

Odpowiedź brzmi – tak! Spójrzmy na skład perfum: perfumy oparte są na olejkach zapachowych, środkach homogenizujących, wzmacniających oraz rozpuszczalnikach — zazwyczaj jest etanol lub mieszanina lekkich alkoholi. To od ilości rozpuszczalnika zależy czy mówimy o perfumach, wodzie perfumowanej czy wodzie toaletowej. Mimo obecności alkoholu i innych naturalnych konserwantów również perfumy mają swoją określoną zdatność do użycia. Od momentu otwarcia i pierwszego psiknięcia, tlen powoli wnika do buteleczki, powodując wietrzenie zapachu i rozrzedzenie esencji. Jest to naturalny, nieodwracalny proces – rzadko jednak mamy do czynienia z zepsutymi perfumami z prostego powodu – zanim zajdą niepożądane reakcje płynu już nie ma we flakonie, ponieważ zdążyliśmy go wykorzystać. Tak więc nie bójmy się otworzyć flakonu, korzystajmy z nich, cieszmy się zapachem oraz luksusem perfum. Jakie są przesłanki za tym, by zutylizować dany zapach?

  • Nieestetyczny nalot w okolicy atomizera. Im perfumy starsze, tym więcej substancji będzie odkładać się u wylotu. Atomizer perfum jest dosyć newralgicznym miejscem, oddziela on niejako esencję perfum od świata zewnętrznego, jednocześnie będąc najsłabszym elementem flakonu. Dlatego warto zwrócić na niego uwagę, czy nie uległ uszkodzeniu.
  • Stare, źle przechowywane perfumy zmieniają swój zapach, stając się gorzkie w odbiorze, wręcz zjełczałe. Nie każdy z nas ma super powonienie i ktoś może przyjąć taki zapach za specyficzny dla danej marki. Zmiana koloru płynu na ciemniejszy również świadczy o tym, że perfumy przekroczyły znacznie swój termin ważności.

Sposoby przechowywania perfum

Zebraliśmy dla Was kilka przydatnych informacji oraz sposobów na przedłużenie żywotności perfum, oraz ich odpowiedniego przechowywania.

  • Wykaż się cierpliwością. Dostałaś/ kupiłaś nowy zapach perfum i aż cię korci, żeby go wypróbować? Zastanów się, czy będziesz używać danych perfum często w najbliższym czasie, czy będziesz ich używać tylko sporadycznie. W pierwszym przypadku nie ma już odwrotu, tlen miesza się ze związkami chemicznymi zawartymi w perfumach, przez co stają się coraz bardziej lotne. Jeśli wiesz, iż chwilowo nie będziesz zużywać danego zapachu, otwórz go najpóźniej jak to możliwe – nie odkładaj jednak tego momentu w nieskończoność, bezpieczny okres przechowywania nieotwartych perfum to około jeden rok.
  • Perfumy lubią ciemne i suche miejsca. Znam jednak osoby, które przechowują otwarte perfumy w lodówce, w celu przedłużenia ich żywotności. Nigdy tego nie rób! Lodówka to nie miejsce dla perfum, a duże wahania temperatur szybko je zniszczą. Piękny, ozdobny flakon perfum aż się prosi, by zająć centralne miejsce na łazienkowej półce. Dla dobra zapachu zignorują tę pokusę i umieść flakon w zamykanej szafce bądź w szufladzie toaletki. Dobrym pomysłem będzie również zachowanie kartonika, tak aby esencja perfum nie miała kontaktu z promieniami słonecznymi. Trzymanie perfum na wierzchu, w świetle dziennym i bez zakrętki to najszybszy sposób na to, aby zwietrzały i straciły świeżość.
  • Dlaczego nie powinno się przechowywać perfum w łazience? To pomieszczenie o dużej wilgotności. Czy tego chcemy, czy nie, przy każdym użyciu cząsteczki wody będą dostawały się do wnętrza flakoniku, rozrzedzając tym samym drogocenną esencję. Wahania temperatur (najpierw gorący prysznic, potem otwarte okno, aby obniżyć wilgotność) też źle wpływają na perfumy. Sucha szafka, czy toaletka umiejscowiona w sypialni będą o wiele lepszym miejscem dla perfum.
  • Miej flakon pod ręką. Wysoko umiejscowiona buteleczka, wciśnięta między inne produkty aż się prosi, aby ją niechcący zrzucić. Rozlane perfumy to nie tylko żal nad utraconym zapachem, ale przede wszystkim problem- zapach wylanych perfum może utrzymywać się w pokoju miesiącami i bardzo trudno będzie się go pozbyć. Perfumy nie lubią też wstrząsów- upadek z dużej wysokości może zerwać wiązania chemiczne, w wyniku czego nasze ukochane perfumy mogą zacząć pachnieć „nie tak”.
  • Perfumy damskie jak i męskie nie lubią podróży. Wstrząsy, zmiany temperatur, nieostrożne obchodzenie się z nimi — prosty przepis na katastrofę. Bez znaczenia czy mamy przed sobą wyjazd na wakacje, do rodziny bądź w celach służbowych – perfumy skutecznie potrafią poprawić nam humor i dodać pewności siebie, przez co jednak chcemy je mieć przy sobie. Niech nam jednak nie przyjdzie do głowy przelewanie płynu z flakonu do atomizera. Lepiej zaopatrzyć się w tester o niewielkiej pojemności bądź wcześniej zaopatrzyć się we flakon perfum o niewielkiej pojemności – mały, poręczny, mieszczący się w kosmetyczce. W razie kradzieży czy też zgubienia bagażu poczucie straty z pewnością będzie o wiele mniejsze.

Mamy nadzieję, że wszystkie powyższe wskazówki dotyczące przechowywania perfum zostaną przez Was zapamiętane, dzięki czemu wasz ulubiony zapach perfum zostanie z wami na dłużej. Zwracajmy uwagę na sposób przechowywania, bo jeśli zmienią barwę, są zepsute, w wówczas nie nadają się do użytku, ponieważ mogą wywoływać reakcję uczuleniową. Perfumy światowych marek w promocyjnych cenach znajdziecie w naszej perfumerii online- Louma.pl!

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments