Szampon w kostce – kosmetyk przyszłości?

Szampon w kostce to doskonała alternatywa dla tradycyjnego, płynnego szamponu. Mimo tego, że nasze babcie doskonale radziły sobie, stosując np. naturalne płukanki do włosów bądź pianę z szarego mydła w celu umycia włosów, to nasze pokolenie jest przyzwyczajone do wygody płynnych, skoncentrowanych szamponów zamkniętych w plastikowych opakowaniach. To się jednak zmienia- większa świadomość własnego konsumpcjonizmu, dbałość o środowisko, rozpowszechniający się trend Zero Waste- to wszystko przyczyniło się do popularyzacji kosmetyków, które są nie tylko naturalne, wydajne, eco-friendly, ale przede wszystkim nieobciążające dla środowiska w przeciwieństwie do ich pakowanych w warstwy plastiku odpowiedników. Poznajcie wady i zalety szamponów w kostce!

Szampon w kostce – skład

Na początku zwróćmy uwagę na to, co kupujemy. Szampon w kostce a mydło do włosów w kostce to produkty o różnym składzie oraz przeznaczeniu.

  • Szampon w kostce, podobnie jak tradycyjny szpon ma kwaśne pH, dlatego nie trzeba stosować płukanki zakwaszającej. Kwaśne pH skutecznie zamyka łuskę włosa, dzięki czemu są miękkie, błyszczące i dobrze się układają. Szampon w kostce skutecznie doczyszcza również skórę głowy oraz likwiduje martwy naskórek. Można powiedzieć, że szampon w kostce nie różni się tak bardzo od szamponu płynnego. Substancje odpowiadające za jego stałą formę są naturalne oraz działają dobroczynnie na stan naszych włosów.
  • Produkt o nazwie „mydło do włosów”. Tu sprawa się nieco komplikuje, mydła do włosów podobnie jak te do ciała bazują na kwasach tłuszczowych. Zasadowe pH mydła wymaga stosowania płukanek zakwaszających (np. zrobionych z octu). Dzięki płukance wyrównujemy pH włosa oraz domykamy łuski. Na mydła w kostce powinny uważać osoby ze skłonnością do przetłuszczania się włosów- mydło bardzo słabo usuwa martwy naskórek.

Dlaczego coraz więcej osób zwraca się ku szamponom w kostkach? Odpowiada za to głównie ich skład. Utwardzone szampony nie zawierają silnych detergentów typu SLS, SLES, silikonów ani parabenów. Zostały one zastąpione Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Coco Sulfate oraz Decyl Glucoside. Nie znajdziemy w nich również produktów odzwierzęcych (szampony w kostce są wegańskie). Z etykiety dowiemy się, że szampon w kostce zawiera nawet do 10% wyciągów z ziół, masła (shea, kakaowe), roślinne ekstrakty, olejki naturalne i glinki.

Zalety szamponu w kostce

Pierwsze co się rzuca w oczy i odróżnia szampon w kostce, od tradycyjnego szamponu jest oczywiście jego forma. Użycie substancji utwardzających pozwoliło na zrezygnowanie z plastikowego opakowania. Mniej plastiku równa się zmniejszeniu zużycia wody, energii i zasobów naturalnych. Nie płacimy więc za opakowanie (jeśli występuje, jest ono najczęściej wykonane za papieru). To wszystko oczywiście wpisuje się w ducha Zero Waste oraz Waterless. Popularyzacja obu tych trendów przyczynia się do stopniowego zastępowania płynnych formuł stałymi oraz ograniczeniem/zrezygnowaniem z plastikowych opakowań.

Sama kostka jest niezwykle poręczna oraz wygodna w użyciu. Nie musimy już się bać, że szampon wyleje nam się np. w walizce. Kompaktową kostkę zmieścimy nawet w niewielkim bagażu. Szampon w kostce jest dosyć wszechstronnym kosmetykiem- skutecznie zastąpi nam również mydło do ciała podczas podróży. Weźmy pod uwagę wydajność szamponu w kostce. Wbrew pozorom w tej niepozornej kostce drzemie wielki potencjał: jedna kostka szamponu to około 50 myć. Na taką samą ilość myć trzeba zużyć od 2 do 3 plastikowych butelek z szamponem. Proste równanie, prawda? Minimaliści doceniają produkty tego typu za ich prostą formę, naturalny skład oraz możliwość wykorzystania kosmetyku do końca bez generowania niepotrzebnych odpadów. Szampon w kostce doskonale nadaje się jako produkt rodzinny: mogą używać go używać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku dzieci warto zwrócić szczególną uwagę na skład produktów i wybierać szampony o jak najlżejszym składzie z przeznaczeniem do włosów normalnych bądź suchych.

Szampon w kostce – wady

Szampon w kostce nie jest produktem bez wad. Kosmetyki tego typu dopiero podbijają rynek, dlatego są one najczęściej dosyć drogie w porównaniu do tradycyjnego szamponu. Ceny zaczynają się już od około 20 zł, ale biorąc pod uwagę ich wydajność, warto w nie zainwestować. Dodajmy do tego jeszcze słabą dostępność w sklepach stacjonarnych – mimo tego, że coraz częściej widujemy je na drogeryjnych półkach, to szeroki wybór asortymentu znajdziemy dopiero w Internecie. Jeśli już nabyliśmy szampon w kostce — musimy zadbać o ten kosmetyk, najlepiej dając mu wyschnąć po każdym użyciu.

Jak używać szamponu w kostce?

Z tradycyjnym szamponem sprawa jest prosta- nalewamy jego niewielką ilość na dłoń, wmasowujemy w skórę głowy oraz włosy, a następnie obficie spłukujemy dużą ilością wody. Z szamponami w kostce sprawa wygląda nieco inaczej – nie sugerujmy się opisami na opakowaniu. Tarcie kostką bezpośrednio o włosy może doprowadzić do ich zaplątania się oraz skołtunienia. Lepszym sposobem będzie spienienie kostki w dłoniach, a następnie naniesienie piany na włosy bądź spienienie kostki w pojemniczku. Wkładamy kostkę do pojemnika z ciepłą wodą i mocno potrząsamy. Dosłownie po chwili zauważymy duże ilości piany. Kostkę wyjmujemy, a gotową mieszanką polewamy głowę, myjąc ją.

Podsumowując szampon w kostce to produkt na miarę XXI. Jeśli chcemy zadbać o środowisko naturalne, ograniczyć produkcję odpadów oraz zadbać o własne włosy to szampon w kostce jawi nam się jako produkt niemal idealny! Warto dać mu szansę i przekonać się na własnych włosach, że nie musimy do końca życia polegać na produktach pakowanych w plastik.

Artykuł napisany przez:

Danuta Nowicka

Doktor nauk medycznych. Wykwalifikowany dermatolog oraz kosmetolog, ukończyła studia na kierunku dermatologii oraz zdobyła liczne certyfikaty potwierdzające jej umiejętności i specjalistyczną wiedzę. Posiada solidne fundamenty teoretyczne i praktyczne, które rozwijała na etapie akademickim, koncentrując się na obszarach takich jak analiza skóry, techniki zabiegowe i nowoczesne podejścia do kosmetologii estetycznej. Jej umiejętności zostały dodatkowo wzbogacone poprzez zdobycie certyfikatów z zaawansowanych technik masażu twarzy i ciała, zabiegów z użyciem nowoczesnych technologii, takich jak terapie laserowe czy mikrodermabrazja. Posiada także specjalistyczne kwalifikacje w obszarze peelingu chemicznego oraz zabiegów mezoterapii.