Reformulacja perfum- czym to pachnie?

Każdy z nas ma swój ulubiony zapach perfum, jeśli po otwarciu następnego flakonika okazuje się, że zapach uległ zmianie, coś się „nie zgadza” to być może doszło do reformulacji kompozycji zapachowej. Na czym polega więc reforumacja? Reformulacja to nic innego jak zmiana składników oraz formuły danej kompozycji zapachowej. Zjawisko to nie jest niczym nowym i istnieje praktycznie od początku tworzenia perfum na skalę przemysłową.

Na czym polega reformulacja?

Reformulacja to zabieg konieczny. Z tym muszą się pogodzić nawet najwięksi perfumoholicy. Oczywiście, nie jest to całkowita zmiana zapachu perfum a często stopniowe wprowadzanie pewnych zmian. Może być to skutek polityki, jaką prowadzi dana marka bądź zmiana narzucona odgórnie np. przez IFRA — International Frangrance Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych). Co więc może ulec zmianie w składzie perfum? :

  • Zmiana składników z tych trudnych/drogich do pozyskania (np.jaśmin z Grasse) na te łatwo dostępne/tanie (np.jaśmin pochodzenia Indyjskiego/Egipskiego).
  • Składniki pochodzenia zwierzęcego (tutaj należy wspomnieć, o coraz większej świadomości konsumenckiej oraz zmianie etyki w stosunku do produktów od zwierzęcych) zastępowane są swoimi syntetycznymi odpowiednikami (są to często obostrzenia wprowadzone przez IFRA)
  • Może się okazać, że niektóre substancje okazują się niebezpieczne dla zdrowia-formuły uczulające muszą być zastąpione innymi.
  • Reformulacja perfum może wiązać się ze zubożeniem składu danej mieszanki, bądź zmianą ich proporcji. Składniki zakazane przez IFRA International są „wyrzucane” z przepisu, a drogi ekstrakt staje się tylko promilem całej kompozycji.

Reformulacja nie ma na celu, tylko i wyłącznie zamianę składników z powodów ekonomicznych – bardzo często jest to proces, który ma wpłynąć na wzrost popularności danego zapachu, który np. wyszedł z mody, stracił zainteresowanie klientów. Światowe marki takie jak Dior czy Kenzo muszą sprostać oczekiwaniom klientów – dlatego, tak często odpowiadają odbiorcom reformulacją perfum. Nie jest to tylko zmiana składu, ale również zmiany w wyglądzie flakonu, opakowania, a nawet barwy kompozycji.

Zapach pod nadzorem – IFRA

IFRA — International Frangrance Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych). Utworzone zostało w 1973 roku w Genewie przez producentów substancji zapachowych. Celem stowarzyszenia jest nadzorowanie oraz promowanie zrównoważonej produkcji perfum. To właśnie IFRA określa, które surowce zapachowe są zakazane w produkcji a których użycie jest dopuszczone tylko w ograniczony sposób. Do tej pory na liście IFRA znalazło się 26 substancji zapachowych, których użycie jest zakazane bądź ograniczone.

  • Substancje zakazane to między innymi: (kalafonia, surowe dziegcie brzozowe, absolut herbaty, olejek komosy piżmowej, olejek z kory massoia, absolut liści figowych, olejek korzenia elecapmane, olejek cade surowy, olejek savinowy, olejek werweny cytrynowej, żywica styraksu surowa, olejek melisowy, balsam peru, olejek kostusowy olejek santolinowy).
  • Substancje zapachowe, których użycie jest ograniczone: (olejek z korzenia arcydzięgla (fototoksyczny), olejek tatarakowy, dziegieć brzozowy, nagietkowy (fototoksyczny), kasjowy, cynamonowy z kory; limetkowy wyciskany, z gorzkiej pomarańczy, bergamotowy, cytrynowy wyciskany, mandarynkowy z liści, grapefruitowy wyciskany, cytrusowe olejki zawierające limonen (fototoksyczne) ekstrakt opoponaksu, kuminowy (fototoksyczny), ekstrakty mchu dębowego, ekstraktu styraksu, absolut werweny cytrynowej, ekstrakt balsamu peru, olejek rutowy, ekstrakty mchu drzewnego, acetylowany olejek wetywerowy).

Jest jeszcze szereg substancji, które mogą powodować reakcje alergiczne np. Amyl cinnam Amyl cinnamyl alcohol, Anisyl alcohol, Benzyl alcohol, Hexyl Cinnamylaldehyde, Hydroxycitronellal, Hydroxymethylpentylcycloxene carboxaldehyde, Isoeugenol, d-Limonene).

Reformulacja – skutki

No dobrze, ale jaki realny wpływ na reformulacja perfum na odbiorców? Kontrowersje na pewno budzi sam fakt, że marki starają się ukrywać fakt dokonania zmian w składzie. Z opakowania naszych ulubionych perfum nie dowiemy się, że jakiś składnik został zmieniony. Dla producentów jest to dosyć ryzykowny krok – muszą się np. liczyć, że nowa formuła nie spodoba się ludziom, o spadku popularności danego zapachu nie wspominając. Będąc entuzjastami perfum, powinniśmy więc śledzić na bieżąco trendy perfumiarskie, blogi oraz recenzentów perfum. Dopiero jednomyślność większej grypy osób, co do zmienionego zapachu perfum, może świadczyć o przeprowadzonej reformulacji. Nie należy też tak do końca demonizować reformulacji. Oczywiście, najczęściej jest ona podyktowana względami ekonomicznymi, chęcią zysku oraz dostosowaniem się do wymogów IFRA i Komitetu Naukowego Kosmetyków i Produktów Nieżywnościowych (SCCNFP), lecz marki tworzące perfumy decydują się na ten krok, również ze względu na zmieniające się gusta konsumentów, zmieniającą się modę oraz w celu odświeżenia danego zapachu. Zreformulowane perfumy nadal są wartościowym i oryginalnym produktem a delikatna zmiana składu, może znacząco wpłynąć na obniżenie ceny danych perfum. Zobaczcie, czy na waszej półce nie ma poniższych kompozycji:

Tak, właśnie te zapachy, znanych i poważanych marek również zostały poddane reformulacji – i mimo to, nadal są cenionymi, chętnie kupowanymi, drogimi oraz…pięknie pachnącymi perfumami. Delikatne zmiany w składzie nie wpłynęły znacząco na popularność powyższych kompozycji, co może świadczyć tylko o tym, że zmiana składu nie zaszkodziła perfumom, wręcz zyskały na popularności. Podsumowując, perfumy podlegają reformulacji — Nawet najwięksi fani perfum powinni się z tym pogodzić- mimo wszystko kupujemy przecież oryginalny produkt, o ciekawym (choć czasem nieco zmienionym) zapachu, prawda?