Jak dbać o włosy latem?

Dni stają się coraz dłuższe, w końcu możemy odetchnąć powietrzem przesyconym wonią wiosennych kwiatów. Ciepłe ubrania już dawno leżą na dnie szafy, ba! Zdążyliśmy nawet zakupić kosmetyki, które ochronią naszą skórę przed nadchodzącymi upałami. A co z włosami ? Czy pielęgnacja włosów latem różni się od pielęgnacji włosów zimną, czy wiosną? Oczywiście, że tak! Lato to szczególna pora roku i ciesząc się słońcem, ciepłym morzem czy ulubionymi lodami łatwo zapomnieć, że to wyjątkowo trudny okres dla naszej czupryny. Jakich metod pielęgnacji używać, żeby włosy jak najmniej odczuły wpływ promieniowania słonecznego a nowy, wakacyjny kolor przetrwał i cieszył jak najdłużej ? Tego dowiecie się z tego artykułu! Zapraszamy do lektury.

Włosy i słońce- najwięksi wrogowie?

Nie będziemy tutaj demonizować wpływu słońca. Wszyscy doskonale zdają sobie z tego sprawę, że jest ono nam niezbędne do życia. To właśnie dobroczynny wpływ słońca wpływa na nasz humor, dodając nam energii oraz zdrowia. Niedobór słońca przyczynia się do pogłębienia stanów depresyjnych oraz zmniejszonej produkcji witaminy D – jej niedobór objawia się utratą apetytu, bezsennością, biegunkami, bólami kosto-mięśniowymi, a nawet zwiększa ryzyko cukrzycy, otyłości i nowotworów! Widzicie już, jak ważne jest słońce w naszym życiu – chodzi jedynie o jego dawkę. Pamiętajmy o przegrzaniu, udarach, szybszym starzeniu się skóry, oraz zwiększonym ryzyku zachorowalności na raka skóry. Włosy, podobnie jak skóra nie lubią słońca w nadmiarze. Promienie UV rozszczelniają łuskę włosa, wnikając do jego wnętrza. Powoduje to ucieczkę wody z jego wnętrza oraz utlenienie melaniny, która odpowiada za pigmentację oraz naturalną ochronę włosa. Tak, tak ten śliczny „słoneczny” balejaż to niestety oznaka spustoszenia, jakie dokonało słonce w strukturze naszych włosów. Dodajmy do tego jeszcze chlorowaną wodę basenową czy słoną wodę morską- przepis na suche, sianowate, zmęczone „powakacyjne” włosy gotowy. Jak więc chronić włosy przed słońcem? Zacznijmy od podstaw.

Zasady pielęgnacji włosów latem

Po pierwsze – odżywianie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Włosy należy odżywiać przez cały rok, dlatego też odżywki i maski powinny stać się naszymi przyjaciółmi. Najlepszy szampon nie odbuduje tak skutecznie łuski włosa, jak nakładana regularnie maska. Latem polecane są szczególnie kosmetyki chroniące włosy za pomocą specjalnych składników i filtrów.

Skoro zaopatrujemy się w kremy, mgiełki zapachowe, balsamy, serum czy pomadki z filtrem UV to dlaczego nie kupujemy takich produktów w celu ochrony włosów przed promieniowaniem ? Specjalne odżywki do włosów, szampony, maski, silikony, jak i również mgiełki, które warto stosować w ciągu dnia, mają za zadanie tworzyć dodatkową warstwę ochronną między Tobą a słońcem. Jak dbać o włosy latem? Sprytnie! Swoim włosom funduj na zmianę szampon i odżywkę przeciwsłoneczną z preparatem głęboko odżywiającym. I stóg siana nie będzie już nigdy wyglądał dziwnie znajomo.

Końcówki włosów

Mroźne, zimowe powietrze mogło wyrządzić wiele szkód w strukturze włosa, a końcówki szczególnie to odczuwają. Jeśli jeszcze nie odwiedziłaś fryzjera, to najwyższa pora to zrobić. Przycięcie włosów zabezpieczy końcówki przed dalszą degradacją. W celu ochrony ich przed słońcem dobrą praktyką jest wmasowanie kilku kropel olejku w same końcówki. Lato, wakacje przy basenie czy na plaży to idealny moment na fryzurę w stylu „mokra włoszka” – zamień wodę na naturalny olejek z filtrem uv. Nasączone olejkiem włosy łatwo ukryć w koczku bądź w warkoczu – praktycznie, wakacyjnie i ładnie? Jak najbardziej!

Korzystasz z suszarki i prostownicy/lokówki?

Daj swoim włosom chwilę wytchnienia. Lato to idealna pora roku, żeby dać włosom schnąć naturalnie (byle nie w pełnym słońcu). Gorące powietrze suszarki, prostownica czy lokówka tylko dodatkowo osłabią i przesuszą włosy. Jeśli zwiążesz wilgotne włosy w luźny kok czy warkocze to po ich rozwiązaniu będziesz mogła się cieszyć tak szalenie modnym „beach wave look”.

Dlaczego nie powinniśmy pozwolić, żeby włosy suszyły się na słońcu? Po pierwsze kropelki wody działają jak soczewki, skupiając promienie słoneczne. Pod wpływem silnego słońca woda paruje z kosmyków, co grozi ich przesuszeniem. Wilgotna głowa+ ostre słońce to przepis na udar słoneczny. W celu ochrony głowy oraz włosów przed promieniami najlepiej mieć ze sobą kapelusz, chustkę czy bandamkę.

Lato to również nie najlepsza pora na drastyczną zmianę koloru. Chociaż czasem nas kusi, żeby zaszaleć z kolorem, to pamiętajmy o tym, że: promienie słoneczne wchodzą w reakcję z pigmentem. Włosy szybciej płowieją i tracą na intensywności koloru. Rozjaśnione włosy plus chlorowana woda/sól morska to również nie najlepsze połączenie (pamiętaj, aby po każdej kąpieli czy to w basenie, czy w morzu obficie spłukać włosy słodką wodą). Farbowanie wystarczająco narusza ich strukturę więc żeby cieszyć się wakacjami, a nie męczyć sianem na głowie warto uzbroić się w cierpliwość. Zawsze można wybrać lżejsze szamponetki bądź farby ziołowe typu henna.

O włosy dbaj również od środka

Włosy to idealny wyznacznik tego, jak się odżywiamy. Jeśli brakuje im blasku, sprężystości i siły to czas, aby przeanalizować swoją dietę. Lato to czas obfitości oraz idealna pora roku, żeby wspomóc swoje włosy dietą. Co powinno znaleźć się na Twoim talerzu? Świeże warzywa, owoce, chleb pełnoziarnisty, zdrowe tłuszcze oraz białko. Bez problemu zaopatrzysz się również w ampułki, tabletki, które dostarczą ci kompletu witamin, makro i mikroelementów. Podziękują za nie nie tylko włosy, ale również twoja skóra i paznokcie.

Bądź delikatna dla swoich włosów

Zaopatrz się w miękką szczotkę (najlepsze są te z naturalnego włosia). Włosy niszczą się również w sposób mechaniczny więc szarpanie ich plastikowych grzebieniem, tarcie szorstkim ręcznikiem czy zawiązywanie w ciasny supeł z pewnością nie poprawi ich kondycji- szczególnie latem.

Artykuł napisany przez:

Danuta Nowicka

Doktor nauk medycznych. Wykwalifikowany dermatolog oraz kosmetolog, ukończyła studia na kierunku dermatologii oraz zdobyła liczne certyfikaty potwierdzające jej umiejętności i specjalistyczną wiedzę. Posiada solidne fundamenty teoretyczne i praktyczne, które rozwijała na etapie akademickim, koncentrując się na obszarach takich jak analiza skóry, techniki zabiegowe i nowoczesne podejścia do kosmetologii estetycznej. Jej umiejętności zostały dodatkowo wzbogacone poprzez zdobycie certyfikatów z zaawansowanych technik masażu twarzy i ciała, zabiegów z użyciem nowoczesnych technologii, takich jak terapie laserowe czy mikrodermabrazja. Posiada także specjalistyczne kwalifikacje w obszarze peelingu chemicznego oraz zabiegów mezoterapii.