Perfumy, jak my je kochamy. Te piękne i niepowtarzalne zapachy, które zaskakują, uwodzą i zmieniają nasze nastawienie. Jednakże jak często faktycznie używamy perfum? Może tak naprawdę, to wszystko jest jednym wielkim oszustwem, które pod piękną nazwą daje nam złudne wrażenie luksusu i klasy? Na te i na wiele innych pytań o rodzajach perfum postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zacznijmy jednak od samego początku
Ten francuski pięknie brzmi, czyli o „eau”
Opis perfum na opakowaniach, nie należą do najprostszych. Dla osób, które dopiero zaczynają interesować się tematem, mogą wywołać niemałe zamieszanie. Raz, że na flakonach nazwy są bardzo często w obcym języku (tu w szczególności firmy upodobały sobie francuski), a dwa, że jedyne co możemy się dowiedzieć to marka i nuty zapachowe, które mało co mówią (przynajmniej na początku). W praktyce więc patrząc na opakowanie, jedynie co widzimy to powtarzające się słowo „eau”. Cóż ono oznacza? Najprościej mówiąc, to woda. Tak też umownie określa się zapachy perfum. W efekcie tego już możemy wyciągnąć wniosek pierwszy, a mianowicie, nigdy nie będziemy korzystać z czystych perfum, tylko zawsze z mieszanek z wodą. W ten oto sposób powstają różne odmiany: EDC – Eau de Cologne (wodę kolońską), EDT – Eau de Toilette (wodę toaletową), EDP – Eau de Parfum (wodę perfumowaną. Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej każdej z nich.
EDC – woda kolońska, czyli zapach mężczyzn
Nazwa jaką jest woda kolońska dla wielu z nas kojarzy się z czymś męskim. W praktyce jednak pierwotnie była skierowana do obu płci, choć z czasem to Ponownie głównie jej używali. Jej historia jest nader ciekawa, gdyż wywodzi się ona z niemieckiego miasta – Kolonii i jest produkowana w budynku 4711, co też znajduje się w nazwie oryginalnej wody kolońskiej (swoją drogą ta nazwa jest opatentowana, więc można jej zaufać). Pierwotnie służyła do spożywania wewnętrznego, lecz po tym, jak Napoleon zarządził, aby opublikować recepturę farmaceutyków wewnętrznych, przemieniono ją na produkt do aromaterapii, dzięki czemu jej receptura nadal pozostała tajemnicą. Wiadomo jednak, że stykamy się tutaj z kilku procentowym roztworem olejków eterycznych wraz z alkoholem o stężeniu 80%. EDC może występować w kilku mieszankach tj. Bergamotki, cytryny, pomarańczy z domieszką lawendy, rozmarynu, jak i kwiatu gorzkiej pomarańczy.
EDT – woda toaletowa, idealna na każdą kieszeń
Z założenia woda tego typu jest o wiele słabsza od typowej wody perfumowanej, co przekłada się nie tylko na jej trwałość, ale też cenę. Warto jednak podkreślić, że producenci określają długość utrzymywania się zapachu do kilku godzin. Czy to się sprawdza? Wszystko zależy od kompozycji i jej wykorzystania. Przykładowo latem, bardziej kwiatowe aromaty utrzymają się dłużej na skórze, pomimo, że należą do EDT. Co więcej, niektóre mieszanki cechują bardzo dużą intensywnością zapachu, co też będzie miało korzystny wpływ na trwałość. Tak czy inaczej, wybierając wody toaletowe damskie, stykamy się tutaj z produktem, który składa się z olejków eteryczny w ilości od 5 do 15%, mieszanych z 70-80% alkoholem. W wielu przypadkach możemy spotkać się z sytuacją, że skład wody perfumowanej i toaletowej jest taki sam, ale to właśnie stężenie będzie miało kluczowy wpływ na jej trwałość.
EDP – wody perfumowane, produkty najwyżej jakości
Perfumy to rozwiązania najbardziej pożądane. Cechują się nie tylko najwyższą jakością, ale też najwyższą trwałością (niektórzy utrzymują się 48h), jak i ceną. Niemniej jednak warto, gdyż każdy, kto raz użyje perfum, już nigdy nie będzie chciał sięgnąć po coś innego. Ich najważniejszą różnicą jest fakt, że zawierają od 10-20% olejków eterycznych, rozpuszczonych w 90% alkoholu. Co za tym idzie, są najbardziej intensywnymi produktami, które na długo będą unosić się w naszym otoczeniu. Oczywiście ta ich intensywność nie zawsze będzie idealna dla każdego. Niemniej jednak, jeśli chcemy się wyróżnić spośród tłumu, to nie ma lepszego wyboru, niż wybór rozwiązań EDP. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na pewien aspekt, który może mieć wpływ na nasze zdrowie. Przez wzgląd, na fakt, że mamy tutaj styczność z najmocniejszymi olejkami, to warto pamiętać, że niektóre substancje lotne mogą mieć działanie alergizujące. Co więcej, zgodnie z rozporządzeniem rady Europy i Parlamentu Europejskiego, producenci muszą na opakowaniu ujawnić skład użytych substancji, jeżeli należą one do 26 najbardziej alergizujących. Co za tym idzie, może się tak zdarzyć, że dostaniemy reakcji alergicznej, mimo że na opakowaniu nie zostały wymieniony czynnik, na jaki jesteśmy podatni. Wynika to z faktu, że nie został zaliczony do tej grupy.
Kilka słów podsumowania
Oczywiście na rynku spotkamy się też z czystymi perfumami. Takie produkty mają stężenie olejków na poziomie nawet 40%. Warto jednak podkreślić, że zapach jest na tyle intensywny, że nie każdemu pasuje, a co za tym idzie, nie można użyć ich zbyt wiele. Przekłada to się na małą dostępność, jak i na niewielką ilość rodzajów do wyboru. Ostatecznie więc decydując się na zakup perfum, mamy do wyboru kilka rodzajów. Wszystko to zależy od tego, czego poszukujemy, jak i od zasobów naszego portfela. Decydując się na jeden rodzaj, warto zawsze dokładnie przemyśleć nasze potrzeby, aby dobrać najlepszy rodzaj. Co więcej, choć mało kto o tym myśli, dobrze jest zastanowić się nad wadami i zaletami poszczególnych typów, gdyż czasem zbyt duże stężenie poszczególnych składników, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia lub skóry.